Logo Veterinární klinika Strakonice

Blechy a klíšťata - každoroční jarní a letní problém

Tak jako každý rok očekáváme s příchodem jara zvýšený výskyt ektoparazitů,především blech a klíšťat.

Jelikož boj s nimi není jednoduchý,či lépe je rok od roku složitější,je na místě připomenout několik zásad,jichž by měli majitelé psů a koček dbát,aby bylo dosaženo co nejvyšší možné protekce. Způsob ochrany proti oběma jmenovaným ektoparazitům je v podstatě stejný,odlišností je jen několik.V dnešním běžném způsobu chovů,kdy pes,či kočka stráví 80% svého života v bytě jsou blechy trvalým,celoročním problémem a sezónnost se kvantity výskytu dotýká jen minimálně.Na druhé straně pro výskyt klíšťat je pak charakteristická tzv.dvouvrcholová křivka,kdy první extrémní nástup bývá březnu a dubnu a druhý vrchol je pak v průběhu léta,spíše na jeho konci.Prostředky,jež se používají jsou stejné s tím rozdílem,že cosi funguje lépe na klíšťata a cosi lépe na blechy.V následujícím textu bude shrnuto co možná nejvíc informací,které jsou konglomerátem našich zkušeností a všeobecných teoretických znalostí.

Možnosti ochrany jsou:

  1. koupele v ektoparazitárních šamponech
  2. Suché šampony,prášky do srsti
  3. Injekce
  4. Sprej
  5. Aplikace spot on (kapka mezi lopatky)
  6. Obojky

 

Ektoparazitární šampony

Dle našich zkušeností nemají v podstatě žádný význam.Jejich účinkem je likvidace jedinců,kteří jsou na napadeném těle (a to ještě ne zcela 100%), ale nemají žádný reziduální účinek.To jest slouží pouze jako jednorázové ošetření a to nemá v boji s klíšťaty, natož s blechami žádný význam.(Byť prostředek zapáchá sebevíc.Dodnes přežívá v některých majitelích blud, že čím více ektoparazitikum zapáchá,tím více funguje.)

Suché šampony prášky do srsti

Dříve oblíbené,nyní se od nich upouští a to jak majitelé,tak výrobci.V podstatě mají stejné výhody a nevýhody jako výše jmenované šampony.

Injekce

Žádné injekce pro malá zvířata nejsou na našem trhu registrovány pro boj s ektoparazity.Řada praktických vetlékařů aplikuje injekčně ivermectin,což je i popisováno v literatuře, ale je to vždy použití tzv. off label,tj. mimo doporučení výrobce a to jako takové může celou řadu nežádoucích účinků, v určitých případech až smrt ošetřovaného jedince.(Dolichocefalická plemena) Z injekčních preparátů je třeba jmenovat vakcínu proti Lymské Borelióze,která ovšem nechrání organismus vůči infestaci klíšťat, ale proti nemoci,kterou klíštata mohou přenášet, proti Lymské Borelióze.

Sprej

Účinné látky ve sprejích jsou obvykle totožné jako účinné látky ve spot on formách a liší se tedy od spotů jen způsobem použití,který může být ovšem pro určité jednice vhodnější než v podobě oblíbené kapky mezi lopatky. Většina sprejů je vytvořena na bázi Fipronilu(Frontline), nebo pyrethroidů,obvykle permethrinu.Na trhu je celá řada přípravků,bohužel výrobci však za různými názvy ukrývají produkty buď s výše jmenovanými účinnými látkami.O fipronilu se mezi chovateli traduje,že již nefunguje tak jako dřív,což je ovšem nesmyslné tvrzení plynoucí z chyb při aplikaci. Upozornění:pyrethrodiy(permethrin) jsou vysoce toxické pro kočky,u psů jsou snášeny dobře.Nanášení sprejů na organismus není náhodné a vždy by se mělo řídit doporučením výrobce.Dávkování ,,od oka“Obvykle má za následek poddávkování,což vede k tvrzení,že daný preparát nefunguje,jak již bylo zmíněno. Aplikace by se rovněž měla opakovat v určitých intervalech,které je opět potřeba striktně dodržovat.Prodleva 1 týdne znamená nebezpečí opětovné infestaci.

Aplikace spot on-kapka mezi lopatky

Pro svou jednoduchost rozhodně nejoblíbenější způsob ochrany psů a koček.Má ovšem několik úskalí.Krom výrobků Stronghold a Advocate(které ovšem proti blechám ani proti klíšťatům moc dobře nefungují) se nevstřebávají do krve,působí pouze na povrchu těla.Účinná látka se v srsti a na kůži distribuuje pomocí tukové vrstvy jež je zde bežně obsažena.To jest:koupel psa a pak aplikace je zásadní chyba.Při koupeli se srst odmastí a aplikovaná látka pak funguje pouze v místě aplikace.(Pak obvykle majitel tvrdí,že daný preparát nefunguje.)Po koupeli by se mělo s aplikací počkat minimálně 2 dny,než bude tuková vrstva znovu obnovena.A rovněž by se nemělo přistupovat ke koupeli dříve než 2 dny po aplikaci.Většina výrobků je na opět bázi fipronilu,respektive pyrethroidů a výrobci jednotlivé produkty pouze ukrývají za nové a nové názvy a přichází každoročně jakoby s něčím novým,ale obvykle je to stejné ,jako produkty,které jsou již léta používány. Pro pyretroidy platí to co u sprejů : absolutní zákaz aplikace na kočky.Kočkám chybí enzym,který pyretroidy degraduje a jejich použití obvykle končí smrtí ošetřované kočky.Specifický protijed není. Neexistuje spot,který by účinkoval déle jak 30 dní(na rozdíl od různých tvrzeních výrobců).Jednorázová aplikace je bez naděje na trvalý úspěch.Je nezbytně nutné aplikaci opakovat 1 x za měsíc,u koček dříve,protože se neustále olizují.Pro kočky není na trhu spot,který by nebyl založen na fipronilu(Frontline) jako na hlavní účinné látce.Vše ostatní je pro ně toxické.Bohužel spoty pro kočky nefungují dle našich zkušeností déle než 3 týdny,mnohdy pouze 14 dní.Výše zmíněný Stronghold a Advocate je možné u koček použít,ale působí proti blechám i proti klíšťatům velice omezeně.

Obojky

Dříve oblíbená forma protekce,která byla postupně vytlačena spoty,i když podle našeho mínění zcela nezaslouženě. Obojky mají tu výhodu, že účinná látka je z nich pravidelně uvolňována a působí obvykle extrémně dlouhodobě. Například u produktu Scalibor(ovšem nevhodný pro kočky) stačí 1 obojek na sezonu.Pozor na používání laciných obojků z petshopů,zde není účinnost téměř žádná a investovaná stokoruna je skutečně stokorunou vyhozenou.

Obvyklý protibelší a protiklíšťecí program doporučovaný naším pracovištěm

Pes do 10-15 kg

  • spot on Bob Martin(permethrin) aplikovat 1 kapsli za měsíc,v balení 6 dávek,což pokryje celou sezonu,při výše zmíněných zásadách aplikace(545 kč/6 měsíců)
  • spot on Certifect(Fipronil,Methopren,Amitraz) 1 kapsli za měsíc.Balení po jedné kapsli však majitele nenutí k pravidelnému opakování aplikace,což vede dříve či později k tvrzení,že daný preparát nefunguje.(250kč/měs)
  • obojek Scalibor,pokryje celou sezonu.(450 kč/6 měsíců)

Pes nad 15 kg

  • obojek Scalibor,pokryje celou sezónu,účinek velmi dobrý(500 kč/6 měsíců)
  • spot on Bob Martin(permethrin) 2 kapsle jednorázově na 1 měsíc.Na sezónu nutno koupit dvě balení(1090 kč)

Kočka

  • obojek Bolfo,pokrývá celou sezónu.Bajky o oběšení koček na obojku tohoto typu jsou opravdu dílem více než Ezopovým.Spíše může být obojek ztracen.(280 Kč/6 měsíců)
  • spot on Frontline Combo(Fipronil,methopren)Nutnost opakovat celou sezonu v intervalech 1x za 3 týdny.(193 kč/3 týdny)
  • spot on Effipro(Fipronil).Nutnost aplikovat po celou sezonu v intervalech 1 x za 14 dní-(131 kč/14 dní)

Z uvedeného jasně plyne,že problematika blech a klíšťat je poměrně složitá a majitel se jen velmi obtížně může orientovat v přehršli znovu a znovu chrlených výrobků s jinými názvy a přitom s totožnými účinnými látkami.Doporučujeme majitelům ,aby dbali rad svých ošetřujícíh vetlékařů.Ovšem vetlékař právě se vrátivší do ordinace z kastrace kanečků,či jiných velkokapacitních provozů zřejmě příliš v ektoparazitárním boji neporadí,byť by jím nabízené produkty byly levnější.

Autor článku: MVDr. Marek Vondřička
Autor fotografií: Archiv

Služba

25. - 31.03.
9 - 12 13 - 17:30
Po MVDr. Vondřička
MVDr. Polanková
MVDr. Vondřička
MVDr. Polanková
Út MVDr. Vondřička
MVDr. Irber
MVDr. Vondřička
MVDr. Polanková
St MVDr. Vondřička
MVDr. Irber
MVDr. Vondřička
MVDr. Irber
Čt MVDr. Polanková MVDr. Polanková
9 - 12 13 - 16:30
MVDr. Polanková
MVDr. Irber
MVDr. Polanková
9 - 12 13 - 17
So MVDr. Polanková Telefon
9 - 12 15 - 17
Ne Telefon Telefon

Napište nám

Chcete se objednat?
Můžeme Vám s něčím pomoci?
Neváhejte nás kontaktovat.

* Povinné údaje
}