Logo Veterinární klinika Strakonice

Kardiologie

Onemocnění srdce.

KARDIOLOGICKÉ VYŠETŘENÍ
Odborný lékař MVDr. Michaela Ovšaníková se dlouhodobě specializuje na onemocnění srdce.
K základnému vyšetreniu pacienta neodmysliteľne patria aj informácie získané od majiteľov, ešte před samotným klinickým vyšetřením pacienta.
Tou nejdůležitejší je ANAMNÉZA( Jako dlho tvajú problémy, progres procesu, už problém niekde riešili, má pacient nejakú medikaci, ak áno zlepšilo sa to,  má problémy aj iný štvornohý miláček žijúci v kontakte s nemocným zvířetem). Ďalším prínosom sú NACIONÁLE pacienta (plemeno, vek, pohlavie, váha, velikost) to vše nás navedie k ďalším diagnostickým krokom a k možnej diagnóze. No a v neposlednom rade samotné KLINICKÉ VYŠETERNIE.
Začíname pohľadom na pacienta, kontrolujeme hlavne postoj při dýchaní, otoky, pulzaci krkavic, barvu sliznic, dále perkuse hrudní dutiny, auskultace společne s hodnocením femorálního pulzu. Při zistení nesrovnalostí pulzu na femorální tepne a auskultovaného rytmu srdca  využívame EKG, ktoré je nenahraditeľné v diagnostike ARYTMIÍ.
Diagnostika pomocou RTG nám umožní zhodnotiť plícne pole a tracheu a samozrejme srdcovú siluetu a velké cévy.
Při hodnocení velikosti srdca využívame VHS systém. Existujú plemenné odlišnosti, ale všeobecne platí, že za kardiomegálii považujeme hodnoty u psů  nd 10,5 a u koček nad 8.
K ďalším krokom vo vyšetrovaní onemocnění srdce sme zaradili echokardiografickú diagnostiku. Tá v súčasnej době využíva 3 základné metódy. Tieto metody spočívajú v B a M způsobu zobrazení a na principu Dopplerova jevu. M-mod slúži k zpřesnění detailů pohybu jednotlivých srdečních struktur a k biometrickému stanovení rozměrů stěn (komory, septa dutin) v průběhu diastoly a systoly.
B-mod zachycuje plošné řezy  srdečných struktur ve skutečném pohybu v reálném čase.
Dopplerovská echokardiografie je využíváná na neinvazivní měření rychlosti a směru toku krve a na odhad charakteru proudění krve.
Doplňkovým vyšetřením je měření krevního tlaku (KT). Využívame nepříme měření krevního tlaku u psů i koček přístrojem Vet HDO monitor krvného tlaku, který je založený na principu oscilometrie. Častým problémom je hypertenze starších koček nad 7-10 let. Mnohé kočky mají základné onemocnění, které je predisponuje k hypertenzi napr. chronické onemocnění ledvin (CKD), hypertyreóza, hyperaldosteronizmus. Hypertenze sa dá predpokladať i v prípadoch, kde sa vyskytujú klinické příznaky jako hyphaema (krevní výlev v přední oční komoře), náhly rozvoj slepoty, hypertenzná retinopatie, hypertrofie levé komory či nervové příznaky. Obecne platí, že u koček při hodnotách KT <150-160 mmHg je riziko hypertenze minimální, kdežto při hodnotách nad 180 mmHg sa riziko nebezpečne zvyšuje.
Všechna tato vyšetření výrazně napomáhají k zpřesnění diagnózy, vedou k cílené terapii a majitele informují o možných prognózách. MVDr.Michaela Ovšaníková rovněž odpovídá za veškerá ultrazvuková vyšetření, včetně abdominální dutiny.
 
Naše pracoviště disponuje ultrazvukem SonoScape S22. Některé z četných parametrů přístroje:

  • THI- harmonické zobrazení
  • Anatomický M-mod
  • Úhlové zobrazení
  • CFM, PD
  • Color M-mod
  • PW pulsní, CW kontinuální doppler
  • 3D, 4D zobrazení
  • DICOM rozhraní

 

 

                                     

Služba

22. - 28.05.
9 - 12 13 - 17:30
Po MVDr. Vondřička
MVDr. Kurková
MVDr. Vondřička
MVDr. Kurková
Út MVDr. Vondřička
MVDr. Kurková
MVDr. Kurková
MVDr. Polanková
St MVDr. Kurková
MVDr. Polanková
MVDr. Kurková
MVDr. Polanková
Čt MVDr. Vondřička
MVDr. Kurková
MVDr. Polanková
MVDr. Vondřička
MVDr. Kurková
MVDr. Polanková
9 - 12 13 - 16:30
MVDr. Vondřička
MVDr. Kurková
MVDr. Polanková
MVDr. Vondřička
MVDr. Polanková
9 - 12 13 - 17
So MVDr. Kurková Telefon
9 - 12 15 - 17
Ne Telefon Telefon

Napište nám

Chcete se objednat?
Můžeme Vám s něčím pomoci?
Neváhejte nás kontaktovat.

* Povinné údaje
}