Poskytujeme odborné služby v oblasti všeobecné veterinární medicíny psů, koček, malých savců, plazů, exotů. Samostatným okruhem je poskytování veterinární medicíny koní. Disponujeme pohodlnou čekárnou, vyšetřovnou, operačním sálem RTG pracovištěm a hospitalizačními boxy pro psy.

Pohotovostní ošetření 18 - 22 hod. pro naše stálé klienty:
602 451 831

Blechy a klíšťata – rok soužití s perorálními přípravky

Hodnocení účinku perorálních antiektoparazitik

                                                                                                                      

Blechy a klíšťata – rok soužití s perorálními přípravky

 

  Ve třetím dílu našeho seriálu se zaměříme na hodnocení účinku perorálních ektoparazitárních  přípravků po roce jejich existence na našem trhu. 

   Během loňského roka jsme zaznamenali značný ústup chovatelů od koupelí,šamponů,suchých šamponů,injekcí a výrazně zvýšený zájem o protekci ve formě spot on(kapek),obojků a především perorálních přípravků.O prvních dvou metodách bylo již na našich stránkách napsáno mnoho a nově přibyvší informace se v podstatě neliší od těch původních.Jinak je to s přípravy perorálními.Jejich účinnost,především proti blechám mohli jsme si mohli ověřit  během jara a léta 2014,ale i během zimy 2014/15,protože  počasí bylo velice mírné a pro vývoj a výskyt blech naprosto ideální,což potvrdí dozajista všichni chovatelé psů a koček.

   Na našem trhu se objevilo perorálních přípravků několik a u všech lze s naprostou jistotou říci,že působí velmi spolehlivě a rozhodně mnohem lépe,než ostatní formy protekce.Zároveň je třeba zdůraznit,že s nežádoucím účinky(tak často diskutovanými na různých webový chovatelských fórech) jsme se setkali pouze ve výjimečných případech a to pouze ve formě jednorázového zvracení.Výše zmíněné příspěvky považujeme za zcestnosti,výmysly a pomluvy,tak často v našich krajích oblíbené.

   Na našem trhu se nejčastěji setkáváme s těmito ektoparazitárními produkty:   

 

                       1.)Comfortis(účinná látka spinosad,výrobce Elanco)

                       2.)Trifexis(účinná látka spinosad+milbemycin,výrobce Elanco)

                       3.)Bravecto(účinná látka fluralaner,výrobce MSD Animal health)

                       4.)Nexgard(účinná látka afoxolaner,výrobce Merial)

 

Ad1)Comfortis(Elanco,spinosad)

   Registrován a používán jako prostředek proti blechám,možné použití u psů i u koček.Účinná hladina spinosadu drží v těle prokazatelně 30 dní,po aplikaci(pozření tablety) blechy hynou po dvaceti minutách.Nežádoucí účinek-ojediněle zvracení,které je možné eliminovat aplikací tablety do středně naplněného žaludku.Při silné infestaci blechami,či při trvalém kontaktu se zdrojem blech(ježek) doporučujeme doplnit fumigací prostředí:Beaphar protecto fogger.Upozornění:Po aplikaci se v případě kontaktu zdrojem mohou na těle ošetřeného organismu v intervalu několika dní ještě objevit dospělí jedinci.To neznamená,že by Comfortis selhlal,ale že došlo k opětovné  infestaci a je třeba vyčkat několik hodin na jejich uhynutí.K trvalému zmizení blech by mělo dojít během několik málo dní.(Což ostatně platí pro všechn produkty tohoto typu.)

   Comfortis se dle našich zkušeností jeví jako výrobek č.1 v boji proti blechám.Při použití u koček je jeho velkou výhodou trvalá hladina účinné látky v těle ošetřovaného organismu,oproti spot on formám,u kterých dojde na základě intenzivní kočičí hygieny k jejímu vymizení během cca 2 týdnů.

Nevýhoda: neúčinkuje na klíšťata

 

Ad 2)Trifexis(Elanco,spinisad+milbemycin)

   Jedná se o kombinaci spinosadu s milbemycinem,tj. kombinace ekto a endoparazitika.Klient svého psa jenou tabletou odčerví i odbleší,což může mít význam v momentě ,kdy blecha je mezihostitelem ve vývojovém cyklu tasemnice.

Nevýhoda:neúčinkuje na klíšťata,není indikován pro kočky(rozdílné dávky milbemycinu pro psy a kočky).Pro boj s blechami platí co je uvedeno v bodu 1.

 

Ad3)Bravecto(MSD Animal health,fluralaner)

   Bravecto byl vůbec první perorální produkt proti blechám i klíšťatům na našem trhu.Ne nadarmo tento výrobek získal cenu Animal Pharm Award v kategorii Nejlepší produkt pro společenská zvířata pro rok 2014.Bravecto má dvě nesporné a nepopiratelné výhody.První z nich je okamžitý nástup účinku a druhá z nich je dlouhodobá účinná hladina.Ochrana proti blechám i klíšťatům trvá po aplikaci jedné jediné tablety po dobu 3 měsíců.Nákup dvou tablet a jejich aplikace 1 x za 3 měsíce spolehlivě pokrývá celou bleší i klíštěcí sezonu.

Nežádoucí účinky jsme nezaznamenali.

Nevýhoda:Bravecto není registrováno pro použití u koček  a druhou nevýhodou je cena.Je třeba si ovšem uvědomit,že tableta účinkuje 3 měsíce a proto je jeho cena poněkud vyšší než  cena produktů účinkujících jen 30 dní.

 

Ad4) Nexgard(Merial,afoxolaner)

   Nexgard jakoby kombinoval výhody fluralaneru a spinosadu.Je registrován proti blechám i proti klíšťatům a také velice dobře funguje.Účinná hladina nastupuje velmi rychle a drží jeden měsíc.Po této době je potřeba podat další dávku.Při nákupu všech tří tablet(dávka na tři měsíce) se cena pohybuje v relacích konkurenčního přípravku Bravecto,nicméně je možné tbl koupit po jednom kuse,kde se cena pohybuje zhruba v úrovni spot on prostředků.

Nevýhoda:není registrován pro kočky.

 

Tolik tedy asi k přehledu perorálních antiektoparazitárních přípravků.Na základě zkušenností za rok nabytých je možné říci,že všechny fungují zhruba na stejné úrovni,pochopitelně s indikačními omezeními,jež byla výše uvedná(Comfortis,resp.Trifexis jen blechy).Dále je jisté,že účinek perorálních antiektoparazitik je výrazně silnější a spolehlivější než dříve používané prostředky.

 

A současně je na místě zcela vyvrátit bláboly kolující internetem na chovatelských fórech o nežádoucích účincích.Ani u jedno z uvedených výrobků jsme po celý rok užívání nezaznamenali větší,či kadentnější nežádoucí účinek než ojedinělé jednorázové zvracení,bez jakéhokoli dalšího ovlivnění celkového zdravotního stavu,který jak již bylo napsáno je vždy možné eliminovat podáním tablety do středně nakrmeného žaludku.Perorální antiektoparazitika je možné doporučit s klidným svědomím a zárukou toho,že budou velmi dobře bez komplikací působit a to ať již použijeme kterýkoli produkt z uvedených v našem článku.         

Služba:

   Týden: 19.10. - 25.10.   
  9- 12 13-17:30 POH
Po VondVondTel
Út VondOvšaTel
St VondVondTel
Čt VondOvšaTel
  9-12 13-16:30 POH
VondVondTel
  9-12
So OvšaTelTel
Ne TelTelTel
POH - pohotovostní ošetření 18 - 22 hod. pro naše stálé klienty
Operační hodiny každý den 11-13 hod.
Ošetření pacienta během operačních hodin je možné, ale může si vyžádat větší čekací dobu.
Vond - MVDr. Marek Vondřička
Ovša - MVDr. Michaela Ovšaníková
VoOv - MVDr. Marek Vondřička
            a MVDr. Michaela Ovšaníková

Veterinární klinika pro malá zvířata, Českých lesů 383, 386 01 Strakonice II, Telefon: 383 324 494, veterinakl@seznam.cz

webdesign: Spinao s.r.o.

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace