Logo Veterinární klinika Strakonice

Blechy a klíšťata v roce 2014

Co je nového v boji proti ektoparazitům

Blechy a klíšťata – co je nového?

  Loni jsme na našich stránkách popisovali uskalí boje s ektoparazity,především s blechami a klíšťaty. Od té doby přibylo několik nových poznatků a z nich plynoucích nových možností protekce.

   Dosavadní možnosti:

 1. Koupele v ektoparazitárních šamponech
 2. Suché šampony,prášky do srsti
 3. Injekce
 4. Sprej
 5. Aplikace spot on (kapka mezi lopatky)
 6. Obojky

  Nově přibyvší možnosti protekce :

 1. TABLETY proti blechám a TABLETY proti blechám a klíšťatům
 2. FUMIGACE  prostředí-likviduje dospělce a vývojová stadia mimo tělo hostitele

     Výhody a nevýhody dosavadních prvních 6 možností popisovány nebudou, neb již tak bylo učiněno v předcházejícím článku.Obsahem článku je rozebrat a popsat nové možnosti.

Ad7) Tablety

  Na podzim loňského roku přišla firma Elanco s perorální aplikací protibleších preparátů.Na našem trhu se tato věc již objevila před lety ve formě perorálního produktu Program,který ovšem působil pouze jako regulátor růstu(zabraňoval chitinizaci bleších těl) a musel být doplňován prostředkem,který jednorázově likvidoval dospělce.Ne tak u nového výrobku s názvem COMFORTIS(úč.látka spinosad). Začíná likvidovat blechy již 30 minut po podání, účinek trvá asi jeden měsíc. Comfortis se nevymývá, účinnost není ovlivněna koupáním, nedá se otřít z povrchu těla.Spinosad ovšem neúčinkuje proti klíšťatům.Odezva na přípravek ve veterinárních kruzích je naprosto excelentní,Comfortis opravdu působí jako zázrak.Na základě tohoto později firma ještě přišla s produktem TRIFEXIS,který v sobě kombinuje spinosad s milbemycinem,z čehož plyne,že jednou tabletou lze jednorázově pacienta důkladně odčervit a dokonale odblešit.

Poznámka: Comfortis lze použít u psů i koček,Trifexis je registrován pouze pro psy.

   Od dubna 2014 je k dispozici produkt BRAVECTO od firmy MSD,jež by měl chránit pacienty proti blechám i proti klíšťatům po dobu 3 mesíců.Reference z výzkumů jsou i na tyto tablety velmi povzbudivé.

Ad8)Fumigace prostředí

90% blech se nachází mimo tělo hostitele v různých vývojových stádijích.Pokud chce být majitel v boji s blechami skutečně úspěšný,je třeba terapii jedince doplnit o likvidaci blech,larev,vajíček v prostředí.Oproti minulým letům,kdy jako jedinou možností na desinsekci prostředí byly různé postřiky je v dnešní době možné zakoupit aplikátor v němž se nachází stlačený vzduch s účinou látkou.Po jeho otevření dojde k uvolnění této směsi  a následně k likvidaci blech,či jejich vývojových stadií,aniž by majitel musel obíhat všechny kouty bytu, a vystříkávat je různě toxickými a různě páchnoucími prostředky.Tento prostředek je na našem pracovišti k mání za 450 Kč.

Obvyklý  protibelší a protiklíšťecí program doporučovaný naším pracovištěm

PES

 • Comfortis(jen blechy) ,aplikace 1 x za měsíc. 200-300 Kč podle velikosti psa(1,5-36 kg)/měsíc
 • Trifexis(jen blechy),aplikace 1 x za měsíc. 265-320 Kč podle velikosti psa(3,9-36 kg)/měsíc
 • Bravecto(blechy i klíšťata),aplikace 1 x za 3 měsíce. Cena zatím není dostupná
 • obojek Scalibor,pokryje celou sezonu. Cena 460-500 Kč/6 měsíců,dle délky obojku
 • spot on  Bob Martin/Vetcare(permethrin). U psa do 15 aplikovat 1 kapsli za měsíc, v balení 6 dávek, což pokryje celou sezonu.Cena 550 kč/6 měsíců. Pes nad 15 kg vyžaduje aplikaci dvojnásobné dávky, cena je pak 1100 Kč/6 měsíců.
 • spot on Activyl(permethrin +indoxakarb) 1 kapsli za měsíc.Balení po jedné kapsli však majitele nenutí  k pravidelnému opakování aplikace,což vede dříve či později k tvrzení,že daný preparát nefunguje.Cena 200-340 Kč/měsíc, pro psy 2-60 kg.

 Kočka

 • Comfortis(jen blechy). 200-230 Kč dle velikosti kočky (1,2-8,5 kg)/měsíc
 • obojek Bolfo,pokrývá celou sezónu.Bajky o oběšení koček na obojku tohoto typu jsou opravdu dílem více než Ezopovým.Spíše může být obojek ztracen.(295 Kč/6 měsíců)
 • spot on Frontline Combo(Fipronil,methopren)Nutnost opakovat celou sezonu v intervalech 1x za 3 týdny.(209 kč/3 týdny)
 • spot on Amflee(Fipronil).Nutnost aplikovat po celou sezonu v intervalech 1 x za 3 týdny(110 kč/3 týdny)

UPOZORNĚNÍ:

 Na trhu je nepřeberné množství všemožných spot on přípravků(kapky mezi lopatky)pro kočky.Všechny obsahují vždy jako základní lék Fipronil,pouze Frontline Combo je ještě rozšířen  o methopren.Jedná se tedy o výrobky jiných firem s odlišným názvem ,ale s identickým složením.Kočky(felidae obecně) jiné antiparazitární prostředky netolerují a jsou pro ně

ŽIVOTU NEBEZPEČNÉ !!!

Základní doporučení všem majitelům je,aby dbali rad svých ošetřujících vetlékařů.Je třeba se pochopitelně radit s vetlékařem,který se malým zvířatům intenzivně věnuje a v dané problematice se orientuje. 

Autor článku: MVDr.Marek Vondřička

Služba

04. - 10.12.
9 - 12 13 - 17:30
Po MVDr. Vondřička
MVDr. Kurková
MVDr. Polanková
MVDr. Vondřička
MVDr. Kurková
MVDr. Polanková
Út MVDr. Vondřička
MVDr. Kurková
MVDr. Polanková
MVDr. Irber
MVDr. Kurková
MVDr. Polanková
St MVDr. Vondřička
MVDr. Kurková
MVDr. Polanková
MVDr. Vondřička
Čt MVDr. Vondřička
MVDr. Kurková
MVDr. Polanková
MVDr. Polanková
9 - 12 13 - 16:30
MVDr. Vondřička
MVDr. Polanková
MVDr. Irber
MVDr. Vondřička
MVDr. Kurková
9 - 12 13 - 17
So MVDr. Kurková Telefon
9 - 12 15 - 17
Ne Telefon Telefon

Napište nám

Chcete se objednat?
Můžeme Vám s něčím pomoci?
Neváhejte nás kontaktovat.

* Povinné údaje
}