Poskytujeme odborné služby v oblasti všeobecné veterinární medicíny psů, koček, malých savců, plazů, exotů. Samostatným okruhem je poskytování veterinární medicíny koní. Disponujeme pohodlnou čekárnou, vyšetřovnou, operačním sálem RTG pracovištěm a hospitalizačními boxy pro psy.

Pohotovostní ošetření 18 - 22 hod. pro naše stálé klienty:
602 451 831

Blechy a klíšťata v roce 2014

Co je nového v boji proti ektoparazitům

Blechy a klíšťata – co je nového?

  Loni jsme na našich stránkách popisovali uskalí boje s ektoparazity,především s blechami a klíšťaty. Od té doby přibylo několik nových poznatků a z nich plynoucích nových možností protekce.

   Dosavadní možnosti:

 1. Koupele v ektoparazitárních šamponech
 2. Suché šampony,prášky do srsti
 3. Injekce
 4. Sprej
 5. Aplikace spot on (kapka mezi lopatky)
 6. Obojky

  Nově přibyvší možnosti protekce :

 1. TABLETY proti blechám a TABLETY proti blechám a klíšťatům
 2. FUMIGACE  prostředí-likviduje dospělce a vývojová stadia mimo tělo hostitele

     Výhody a nevýhody dosavadních prvních 6 možností popisovány nebudou, neb již tak bylo učiněno v předcházejícím článku.Obsahem článku je rozebrat a popsat nové možnosti.

Ad7) Tablety

  Na podzim loňského roku přišla firma Elanco s perorální aplikací protibleších preparátů.Na našem trhu se tato věc již objevila před lety ve formě perorálního produktu Program,který ovšem působil pouze jako regulátor růstu(zabraňoval chitinizaci bleších těl) a musel být doplňován prostředkem,který jednorázově likvidoval dospělce.Ne tak u nového výrobku s názvem COMFORTIS(úč.látka spinosad). Začíná likvidovat blechy již 30 minut po podání, účinek trvá asi jeden měsíc. Comfortis se nevymývá, účinnost není ovlivněna koupáním, nedá se otřít z povrchu těla.Spinosad ovšem neúčinkuje proti klíšťatům.Odezva na přípravek ve veterinárních kruzích je naprosto excelentní,Comfortis opravdu působí jako zázrak.Na základě tohoto později firma ještě přišla s produktem TRIFEXIS,který v sobě kombinuje spinosad s milbemycinem,z čehož plyne,že jednou tabletou lze jednorázově pacienta důkladně odčervit a dokonale odblešit.

Poznámka: Comfortis lze použít u psů i koček,Trifexis je registrován pouze pro psy.

   Od dubna 2014 je k dispozici produkt BRAVECTO od firmy MSD,jež by měl chránit pacienty proti blechám i proti klíšťatům po dobu 3 mesíců.Reference z výzkumů jsou i na tyto tablety velmi povzbudivé.

Ad8)Fumigace prostředí

90% blech se nachází mimo tělo hostitele v různých vývojových stádijích.Pokud chce být majitel v boji s blechami skutečně úspěšný,je třeba terapii jedince doplnit o likvidaci blech,larev,vajíček v prostředí.Oproti minulým letům,kdy jako jedinou možností na desinsekci prostředí byly různé postřiky je v dnešní době možné zakoupit aplikátor v němž se nachází stlačený vzduch s účinou látkou.Po jeho otevření dojde k uvolnění této směsi  a následně k likvidaci blech,či jejich vývojových stadií,aniž by majitel musel obíhat všechny kouty bytu, a vystříkávat je různě toxickými a různě páchnoucími prostředky.Tento prostředek je na našem pracovišti k mání za 450 Kč.

Obvyklý  protibelší a protiklíšťecí program doporučovaný naším pracovištěm

PES

 • Comfortis(jen blechy) ,aplikace 1 x za měsíc. 200-300 Kč podle velikosti psa(1,5-36 kg)/měsíc
 • Trifexis(jen blechy),aplikace 1 x za měsíc. 265-320 Kč podle velikosti psa(3,9-36 kg)/měsíc
 • Bravecto(blechy i klíšťata),aplikace 1 x za 3 měsíce. Cena zatím není dostupná
 • obojek Scalibor,pokryje celou sezonu. Cena 460-500 Kč/6 měsíců,dle délky obojku
 • spot on  Bob Martin/Vetcare(permethrin). U psa do 15 aplikovat 1 kapsli za měsíc, v balení 6 dávek, což pokryje celou sezonu.Cena 550 kč/6 měsíců. Pes nad 15 kg vyžaduje aplikaci dvojnásobné dávky, cena je pak 1100 Kč/6 měsíců.
 • spot on Activyl(permethrin +indoxakarb) 1 kapsli za měsíc.Balení po jedné kapsli však majitele nenutí  k pravidelnému opakování aplikace,což vede dříve či později k tvrzení,že daný preparát nefunguje.Cena 200-340 Kč/měsíc, pro psy 2-60 kg.

 Kočka

 • Comfortis(jen blechy). 200-230 Kč dle velikosti kočky (1,2-8,5 kg)/měsíc
 • obojek Bolfo,pokrývá celou sezónu.Bajky o oběšení koček na obojku tohoto typu jsou opravdu dílem více než Ezopovým.Spíše může být obojek ztracen.(295 Kč/6 měsíců)
 • spot on Frontline Combo(Fipronil,methopren)Nutnost opakovat celou sezonu v intervalech 1x za 3 týdny.(209 kč/3 týdny)
 • spot on Amflee(Fipronil).Nutnost aplikovat po celou sezonu v intervalech 1 x za 3 týdny(110 kč/3 týdny)

UPOZORNĚNÍ:

 Na trhu je nepřeberné množství všemožných spot on přípravků(kapky mezi lopatky)pro kočky.Všechny obsahují vždy jako základní lék Fipronil,pouze Frontline Combo je ještě rozšířen  o methopren.Jedná se tedy o výrobky jiných firem s odlišným názvem ,ale s identickým složením.Kočky(felidae obecně) jiné antiparazitární prostředky netolerují a jsou pro ně

ŽIVOTU NEBEZPEČNÉ !!!

Základní doporučení všem majitelům je,aby dbali rad svých ošetřujících vetlékařů.Je třeba se pochopitelně radit s vetlékařem,který se malým zvířatům intenzivně věnuje a v dané problematice se orientuje. 

Služba:

   Týden: 06.07. - 12.07.   
  9- 13 13-17:30 POH
Po VondVondTel
Út VondOvšaTel
St VondVondTel
Čt VondOvšaTel
  9-13 13-16:30 POH
VondVondTel
  9-12
So OvšaTelTel
Ne TelTelTel
POH - pohotovostní ošetření 18 - 22 hod. pro naše stálé klienty
Operační hodiny každý den 11-13 hod.
Ošetření pacienta během operačních hodin je možné, ale může si vyžádat větší čekací dobu.
Vond - MVDr. Marek Vondřička
Ovša - MVDr. Michaela Ovšaníková
VoOv - MVDr. Marek Vondřička
            a MVDr. Michaela Ovšaníková

Veterinární klinika pro malá zvířata, Českých lesů 383, 386 01 Strakonice II, Telefon: 383 324 494, veterinakl@seznam.cz

webdesign: Spinao s.r.o.

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace